strona główna
historia chóru
aktualności
ogłoszenia
zarząd
dyrygent
z życia chóru
galeria
skład chóru
repertuar
dyskografia
prasa
kontakt

  HARMONIA na festiwalu w LLORET DE MAR
   9 - 16.09.2019

     Kiedy rok temu, Misia i Olek, członkowie naszego chóru, powiedzieli nam o festiwalu chóralnym ,,CANCO MEDITERRANIA”, który odbywa się w Hiszpanii i zaczęli nas zachęcać do wyjazdu, bardzo się zainteresowaliśmy tym projektem, ale tak do końca, to chyba nie wierzyliśmy, że to się uda zorganizować. Co prawda byliśmy już wiele razy za granicą na występach, ale to jednak miał być wyjazd dłuższy i na drugi koniec Europy. W podjęciu decyzji o wyjeździe pomógł nam też nasz ubiegłoroczny wyjazd do Anglii, też samolotem i też daleko. Tak więc zdecydowaliśmy się, a pomysłodawcy zaczęli działać. Najpierw zgłoszenie udziału, szukanie sponsorów, załatwianie wszystkich formalności dotyczących zakwaterowania. Jednak kiedy kupiliśmy bilety na samolot, czego podjął się nasz kolega Krzysiek, wiedzieliśmy, że lecimy.

     Kilka słów o festiwalu. Była to już IX edycja Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego ,,Canco Mediterrania”. W konkursie bierze udział wiele chórów z całego świata, a odbywa się on w jednym z najbardziej turystycznych regionów Hiszpanii - na Costa Brava, a dokładniej w LLoret de Mar i w Barcelonie. Jest to konkurs przeznaczony dla chórów amatorskich, które mogą zaprezentować się w różnych grupach wiekowych i kategoriach muzycznych. Podczas festiwalu chóry uczestniczą także w koncertach chóralnych w Katedrze w Barcelonie oraz w innych miejscach. Jury jest w pełni profesjonalne, zasiadają w nim profesorowie Akademii Muzycznych.

     HARMONIA wystąpiła w następujących kategoriach: grupa wiekowa – chór dorosły, kategoria muzyczna – muzyka pop oraz muzyka katalońska. Jako chór dorosły w obu kategoriach: muzyka pop i muzyka katalońska otrzymaliśmy srebrny dyplom!!! Jest to duży sukces. Śpiewaliśmy po katalońsku, w języku bardzo mało znanym, a więc najpierw musieliśmy sami dowiedzieć się jak wymawia się słowa, co nie zawsze było takie oczywiste. Mamy teraz w naszym repertuarze nawet utwory katalońskie. W kategorii muzyka pop wykonaliśmy trzy utwory z akompaniamentem naszego niezawodnego Romka Gizdonia. Było nam bardzo miło, gdy widzieliśmy reakcję publiczności. Wszyscy z uśmiechem na twarzy.

     Dodatkowym przeżyciem muzycznym był koncert w katedrze w Barcelonie. Wystąpiły wtedy cztery chóry z Polski, w tym nasz. Oczywiście tutaj repertuar był całkowicie inny, tym razem zaprezentowaliśmy muzyką sakralną. A skoro wszyscy byliśmy z Polski, na koniec zaśpiewaliśmy razem „Gaude Mater Polonia”. Koncert w tak wyjątkowym i pięknym miejscu przyniósł nam niesamowite wrażenia. Chyba każdy będzie długo go pamiętał. W ramach próby przed koncertem, daliśmy krótki koncert przed katedrą. Oczywiście zebrała się duża grupa turystów, każdy z aparatem w ręku, więc może teraz nas pokazują znajomym w Chinach, USA lub w innym dalekim kraju.

     Odbył się jeszcze jeden koncert, tym razem w samym LLoret de Mar, gdzie byliśmy zakwaterowani. Był to koncert plenerowy, przy główniej plaży. I znowu inne przeżycie – śpiewanie przy szumie fal i dla innej publiczności.

     I jeszcze kilka słów o okolicy. Mieszkaliśmy w hotelu w miejscowości Lloret de Mar. Jest to miasto znane chyba wszystkim osobom, które odwiedzają wybrzeże Costa Brava. Samo miasteczko nie jest może zbyt urokliwe, natomiast są piękne plaże oraz wspaniałe ścieżki spacerowe prowadzone wśród skał wzdłuż wybrzeża morskiego. Jest dworzec autobusowy, którym możemy dostać się m.in. do Girony i Barcelony. My stolicę Katalonii zwiedzaliśmy z polską przewodniczką, Panią Anią, która opowiadała nie tylko o zabytkach, ale również o życiu w Hiszpanii, jako że mieszka tam już od wielu lat. Z Lloret de Mar można również popłynąć statkiem, np. do Tossy de Mar, wrócić również statkiem, autobusem lub piechotą. Część z nas pojechała na wycieczkę do Monserrat, gdzie znajduje się znane opactwo benedyktyńskie. W Lloret można zwiedzać przepięknie położone ogrody św.Klotyldy, a także ogród kaktusów. Chętnie korzystaliśmy z tych wielu możliwości spędzania wolnego czasu.

     Na koniec należy wspomnieć o osobie, która organizuje festiwal, jest to Pan Jaromir. Jest on Polakiem, który mieszka w Lloret. Jest osobą wyjątkowo sympatyczną, życzliwą i pomocną. Fakt, iż jest Polakiem jest dużym plusem ze względu na język.

     Gorąco zachęcamy inne chóry do wzięcia udziału w tym festiwalu. Gdyby potrzebne były informacje, to możemy służyć pomocą. A my już myślimy o kolejnym festiwalu…

   /A.P./  Zakończenie sezonu 2018/2019
   26.06.2019

     I znowu dobiegł końca kolejny rok naszej działalności. Zakończyliśmy go w ostatnią środę czerwca. Od kilku lat spotykamy się pod koniec czerwca na ośrodku Ynzla w Łaziskach Średnich, gdzie zazwyczaj pieczemy kiełbaski na ognisku. Zazwyczaj, ponieważ w tym roku upalna pogoda zniechęciła nas do ogniska, ale oczywiście zorganizowaliśmy inny poczęstunek. Trzeba przyznać, że Panie pieką wspaniałe ciasta… Oczywiście spotykamy się tam po to, żeby pośpiewać, przy okazji również porozmawiać i zagrać mecz siatkówki plażowej. W tym roku, jak zwykle wygrała drużyna Pani Dyrygent!

     Czeka nas teraz przerwa wakacyjna, ale z małym przerywnikiem. 3 sierpnia śpiewamy na ślubie w kościele św. Anny w Katowicach – Nikiszowcu (m.in. utwory będące chorałem gregoriańskim), na specjalne zamówienie Pana Młodego:). Potem znowu krótka przerwa i rozpoczynamy próby w drugiej połowie sierpnia. Mamy sporo pracy, ponieważ nowy sezon zaczynamy od mocnego uderzenia. We wrześniu wyjeżdżamy na festiwal chóralny do Hiszpanii. Będziemy brać udział w międzynarodowym konkursie, mamy też zaplanowany koncert w katedrze w Barcelonie. Brzmi to bardzo imponująco.

     Ale póki co, wakacje. Przy okazji dziękujemy naszym sympatykom, wszystkim, którzy przychodzą nas posłuchać i zapraszamy na kolejne koncerty.

   /A.P./  Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Chóru   Harmonia
   13.03.2019

     W dniu 13 marca br. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze naszego Chóru. Jak zwykle nasze obrady, którym przewodniczył Przemek Przepióra, rozpoczęliśmy odśpiewaniem pieśni "Śpiew jest nam życiem". W pierwszej części zebrania zostały wręczone legitymacje nowym członkom Chóru, przedstawione zostały sprawozdania Prezesa Zarządu Chóru, Dyrygenta, Skarbnika, Gospodarza oraz Bibliotekarza. Odbyła się dyskusja nad tymi sprawozdaniami, po której członkowie Chóru udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi. Prezes Henryk Wycisło poinformował, że nie będzie już kandydować na stanowisko Prezesa. Wszyscy chórzyści podziękowali mu za pracę na rzecz Chóru.

     Głównym punktem był wybór nowego Prezesa Zarządu Chóru oraz członków Zarządu. Nowym Prezes Chóru została wieloletnia Wiceprezes Chóru – Jolanta Kasperek. W skład zarządu weszli również (w kolejności alfabetycznej): Aleksandra Hanus, Henryk Kasperek, Agnieszka Kazienko, Justyna Masłowska, Eugeniusz Pinocy, Małgorzata Rupik, Wojciech Szczok oraz Mariola Wszeborowska. Rozdział funkcji w Zarządzie odbędzie się na pierwszym posiedzeniu Zarządu.

     Dokonaliśmy również wyboru nowej komisji rewizyjnej. W jej skład weszły następujące Panie: Danuta Zwonik, Anna Oleś oraz Małgorzata Świerczyńska.

     Życzymy nowemu Zarządowi wytrwałości i zapału w działaniu. Wierzymy, że Chór nasz będzie dalej się rozwijał i doskonalił.

   /A.P./  Zakończenie sezonu 2017/2018 – Przybędza
   8.07.2018

     8 lipca w niedzielę zakończyliśmy sezon 2017/2018. Jak co roku spotykamy się na początku wakacji, aby zakończyć kolejny rok muzykowania. Tym razem spotkaliśmy się w późniejszym terminie niż zwykle, ale to ze względu na nasz wyjazd do Anglii. Dzięki naszej chóralnej koleżance Beacie, mile spędziliśmy czas w Przybędzy w Beskidach. Wspaniała pogoda, dobre towarzystwo, smaczne jedzenie, no i czego chcieć więcej.
     Teraz zaczynamy wakacje, niezbyt długie, ponieważ 5 sierpnia będziemy śpiewać w Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie.
     Przy okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które przychodzą na nasze koncerty. Zapraszamy na następny sezon i zachęcamy do dołączenia do nas.

   /A.P./
Zapraszamy do galerii zdjęć »»  Wyjazd chóru Harmonia do Anglii
   28.06. - 1.07.2018

     W dniach 28.06 – 1.07 chór Harmonia przebywał w Wielkiej Brytanii na zaproszenie chóru South Bucks Choral Society. Przypomnijmy, że chór ten był naszym gościem 2 lata temu. Wtedy to zwiedzaliśmy najbliższą okolicę oraz wystąpiliśmy na wspólnym koncercie. Po powrocie do Anglii, chór postanowił, że zaprosi nas do siebie, abyśmy znowu mogli razem zaśpiewać. I udało się. Spędziliśmy wspaniałe cztery dni w Anglii. Zostaliśmy wspaniale ugoszczeni przez angielskich chórzystów, którzy przyjęli nas w swoich domach, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć jak się mieszka w Anglii. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia zamku w Windsorze z polską przewodniczką, byliśmy w Londynie, zobaczyliśmy urocze miasteczko Amersham, w którym kręcono film „Cztery wesela i pogrzeb”.
     Oczywiście zwiedzanie nie było głównym celem naszego wyjazdu. W sobotę wieczorem, w St James Church w miejscowości Gerrards Cross odbył się uroczysty koncert galowy, w którym oprócz naszego chóru i chóru South Bucks Choral Society wystąpili soliści z Royal Academy of Music z Londynu. Było to dla nas wielkie wyróżnienie. My wykonaliśmy niektóre utwory a cappella, a niektóre z akompaniamentem Tadeusza Wity. Jednakże chyba najbardziej wzruszającym momentem było wspólne wykonanie IV części „Deutsche Requiem” Brahmsa, „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Haendla oraz „Laudate Dominum” Mozarta. Połączonymi chórami dyrygowała Elżbieta Krusz, a na organach akompaniował nam Iain Ledingham, jeden z najlepszych organistów w Wielkiej Brytanii oraz wykładowca wspomnianej uczelni muzycznej, będący równocześnie dyrygentem chóru angielskiego. Śpiewanie w tak dużym chórze daje niesamowitą radość każdemu, kto lubi muzykę. Dochód z koncertu przeznaczony był na stypendia dla studentów Royal Academy of Music.
     Śpiewanie towarzyszyło nam nie tylko w trakcie koncertu. Wspólny lunch w dniu wyjazdu również zakończył się muzyką. Anglicy przygotowali dla nas teksty popularnych utworów angielskich, więc oprócz śpiewania mogliśmy również sprawdzić nasze umiejętności językowe. Zresztą cały wyjazd był również dla nas praktycznym ćwiczeniem języka angielskiego.
     Po tej podróży można z całą pewnością stwierdzić, że muzyka łączy ludzi, jest uniwersalna i ponadczasowa. Stwierdzamy również, że ci, którzy sądzą, że w Anglii jest zawsze deszczowo, pochmurno i chłodno, są w wielkim błędzie. Przez cały nasz pobyt była wspaniała pogoda, świeciło słońce i było bardzo ciepło.
     Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać z chórem South Bucks Choral Society. Niektórzy chórzyści po swojej pierwszej wizycie w Mikołowie, wrócili do Polski na dalsze zwiedzanie, a inni planują to zrobić w przyszłości.
     Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać z chórem South Bucks Choral Society. Niektórzy chórzyści po swojej pierwszej wizycie w Mikołowie, wrócili do Polski na dalsze zwiedzanie, a inni planują to zrobić w przyszłości.

   /A.P./

Plakat koncertu


  Koncert Jubileuszowy na Akademii Muzycznej
   8.06.2018

     W piątek 8 czerwca br. miał miejsce drugi koncert jubileuszowy naszego chóru. Koncert odbył się w ramach XXVIII Mikołowskich Dni Muzyki. Tym razem wystąpiliśmy w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Sala ta jest znana nie tylko ze względu na fakt, iż jest to jedna z najładniejszych sal koncertowych na Śląsku, a nawet w Polsce, ale również z wyjątkowej akustyki. Chcielibyśmy bardzo podziękować Rektorowi Akademii Muzycznej prof. dr. hab. Władysławowi Szymańskiemu oraz Pani Kanclerz Akademii Muzycznej Katarzynie Pleśniak za udostępnienie nam tej wspaniałej sali.
     A skoro był to koncert jubileuszowy, nie mogło zabraknąć części oficjalnej, w trakcie której spotkało nas wyjątkowe wyróżnienie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przyznał Chórowi Mieszanemu Harmonia w Mikołowie brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal ten został wręczony przez posła na Sejm RP Jerzego Polaczka. Cieszymy się z tak dużego wyróżnienia i jesteśmy z niego bardzo dumni. Dodatkowo niektórzy nasi członkowie zostali uhonorowani odznaczeniami ŚZChiO. Odnaczenia wręczył Prezes ŚZChiO Roman Warzecha.
     Potem była już tylko muzyka. Wykonaliśmy utwory muzyki rozrywkowej i filmowej. Towarzyszyła nam orkiestra Sempre con Passione, przy fortepianie akompaniował Pan Romuald Gizdoń, a dyrygowała całością Pani Elżbieta Krusz. Koncert poprowadziła Pani Karina Paszek. Partie solowe wykonali Aleksandra Hanus, Grażyna Siwiec, Małgorzata Żmij, Małgorzata Rupik oraz Henryk Kasperek, który dodatkowo wcielił się w postać „staruszka”. Oczywiście przybył również zespół The Beatles w składzie: Małgorzata Rupik, Grażyna Siwiec, Magdalena Grabowska oraz Agnieszka Kazienko. Ciekawe kto nas odwiedzi podczas kolejnego naszego jubileuszu za 5 lat?
     Koncert był dla nas niesamowitym przeżyciem, z jednej strony śpiewanie, to dla nas zabawa, a z drugiej podchodzimy do tego bardzo poważnie. Staramy się dążyć do perfekcji. Tutaj dodatkowo sprzyjała nam sala koncertowa. Można pomarzyć, aby taka sala powstała kiedyś w Mikołowie. Liczymy na to bardzo.
     Dziękujemy wszystkim słuchaczom za tak liczny udział w koncercie. Mamy nadzieję, że wszyscy wyszli zadowoleni i napełnieni pozytywną energią. Zapraszamy na nasze kolejne koncerty, ale to już w następnym sezonie. W tym sezonie czeka nas jeszcze wyjazd na koncert do Wielkiej Brytanii, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźniony z nami chór South Bucks Choral Society.

Cześć pieśni!

   /A.P./  Galowy Koncert Jubileuszowy na 110-lecie Harmonii
   12.05.2018

     2 maja minęła 110 rocznica założenia Chóru Mieszanego Harmonia w Mikołowie. Zgodnie z tradycją rok jubileuszowy, podobnie jak każdy inny rok działalności, rozpoczęliśmy 6 stycznia mszą św. Jednakże główna uroczystość związana z jubileuszem miała miejsce w dniu 12 maja br. Tego dnia odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy. Sala Mikołowskiego Domu Kultury okazała się zbyt mała, aby pomieścić wszystkie osoby, które przyszły posłuchać naszego koncertu. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta, powiatu i ŚZChiO. Przybyło wielu byłych członków chóru oraz tych, którzy na krótko zawiesili swoją chóralną działalność. Krótko mówiąc sala była wypełniona po brzegi.
     Koncert rozpoczął się od odśpiewania pieśni Gaude Mater oraz Utworu „Śpiew jest nam życiem” będącego naszym nieformalnym hymnem. Po życzeniach złożonych przez Burmistrza Stanisława Piechulę oraz Prezesa ŚZChiO Romana Warzechę odczytano nazwiska osób, które otrzymały honorowe odznaki nadane przez ŚZChiO. I rozpoczął się koncert, który składał się wyłącznie z utworów muzyki rozrywkowej. Rozpoczęliśmy utworem z Kabaretu Starszych Panów „Wesołe jest życie staruszka”, który jest bardzo stosowny do wieku chóru. Następnie były utwory zespołów: Skaldowie, Abba, Golec uOrkiestra, Czesława Niemena, Elvisa Presleya oraz utwory muzyki filmowej. Prawdziwą niespodzianką okazał się przyjazd zespołu The Beatles... Czegóż się nie robi dla Harmonii!:). Na zakończenie zaśpiewaliśmy utwór Artura Andrusa „Chóry”, do którego Pani Dyrygent Elżbieta Krusz dopisała słowa odnoszące się do chóru Harmonia. Oto one:

„Są też chóry nietypowe, takie, jak chociażby ten,
gdzie spoiwem naturalnym jest chęć życia oraz śpiew.

Tu górnicy, elektrycy, pielęgniarki, mechanicy.
Ogrodniczki i poeci oraz opiekunki dzieci.
Fani dwóch i czterech kółek, miłośnicy łamigłówek,
Dziadki, babcie, emerytki (piękne z nich kobitki).

W jednym rzędzie, w koalicji, dwie żony szefów policji,
Poligloci i prawnicy oraz PiS-u zwolennicy.

Mamy także teologa, niejednego pedagoga,
Szefa firmy pogrzebowej, sekretarki i księgowe,
Złotą rączkę, perkusistę, gitarzystów, wuefistę,
Parę osób z wadą słuchu i kibiców Ruchu.

Są prezesi, urzędnicy, ewangelik, katolicy,
Skromna grupa niepijących i członkowie wspierający.

A gdy masz już dość sporów, waśni, budowania wokół murów.
Wstań z kanapy, w dłonie klaśnij. ZAPISZ SIĘ DO CHÓRU!”


     Oczywiście nie mogło zabraknąć bisów – 2 piosenek z filmu „Król Lew”. Koncert prowadziła P.Karina Paszek, towarzyszyła nam orkiestra Sempre Con Passione, przy fortepianie akompaniował Romuald Gizdoń, a wszystko pod batutą P. Elżbiety Krusz - naszej Dyrygentki. W dniu 8 czerwca o g. 19.00 powtórzymy koncert jubileuszowy, tym razem w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Będzie to koncert w ramach XXVIII Mikołowskich Dni Muzyki.

   /A.P./  110 lat Chóru Harmonia
   6.01.2018

     Chór Harmonia rozpoczął obchody 110-lecia swojego powstania. Chór został założony 2 maja 1908 roku jako Towarzystwo Śpiewacze „Harmonia”. Od tego czasu chór stale koncertuje, nie tylko na terenie Mikołowa. Co roku występujemy w innych miastach Polski i za granicą. Bierzemy udział w konkursach, śpiewamy a cappella, z akompaniamentem fortepianu, organów i orkiestry. Właśnie jeden z takich koncertów odbył się 6 stycznia w Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie. To już jest nasza tradycja, każdy nowy rok działalności rozpoczynamy w tym miejscu mszą św. w intencji zmarłych oraz żyjących dyrygentów, chórzystów i ich rodzin. Chórowi akompaniowała orkiestra „Sempre Con Passione” oraz Romuald Gizdoń, a dyrygowała oczywiście Elżbieta Krusz, dyrygentka chóru. Wykonaliśmy znane kolędy w nowych aranżacjach przygotowanych przez Dariusza Zbocha, Wiesława Świderskiego i Łukasza Krusza. Największą jednak radością było to, że tak wielu fanów muzyki przyszło nas posłuchać. Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na naszą publiczność. Po koncercie odbyło się spotkanie kolędowe, na którym gościliśmy przedstawicieli władz miasta, MDK, rady miasta oraz wiele innych osób związanych z naszym chórem, w tym byłych chórzystów.
     Tydzień później wystąpiliśmy w kościele NMP w Mikołowie ze zmienionym nieco repertuarem. Akompaniował nam Romuald Gizdoń. W styczniu czeka nas jeszcze koncert w kościele św. Anny w Katowicach-Nikiszowcu oraz podczas Mikołowskich Spotkań Kolędowych, a luty zaczynamy występem dla osób przebywających w Zespole Opiekuńczo-Leczniczym w Mikołowie. Koncert kolędowy w tym miejscu wpisał się już w nasz plan pracy.
     Skoro jednak jest to rok jubileuszowy, nie może zabraknąć koncertu jubileuszowego, który odbędzie się 12 maja w MDK w Mikołowie. Kolejnym ważnym elementem obchodów 110-lecia chóru będzie wyjazd do Londynu na zaproszenie chóru South Bucks Society w ramach Festiwalu Muzycznego Amersham. Przypomnijmy, że chór z Anglii był naszym gościem w ubiegłym roku.
     Serdecznie zapraszamy na wszystkie nasze koncerty, a osoby, które lubią muzykę i śpiew, do wstąpienia w nasze szeregi.

   /A.P./  Jesienne odwiedziny w Czechach
   14-15.10.2017

     14 października br. Harmonia wybrała się do Klimkovic na zaproszenie zaprzyjaźnionego chóru miasta Klimkovice na koncert w ramach 40 Klimovickiego Podzimu. Koncert odbył się sanatorium i był koncertem jubileuszowym, bowiem klimkowicki chór obchodził w tym roku swoje 50-lecie istnienia. Wśród zaproszonych gości był również chór słowacki „Ilavcan” z miasta partnerskiego Klimkovic - Ilavy. Podczas naszego występu zaśpiewaliśmy kilka utworów muzyki rozrywkowej – „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Dopóki jesteś”, „Halleluja” L.Cohena oraz jedną pieśń gospel - „Praise" the Lord". Akompaniował nam przy pianinie i akordeonie niezrównany Tadeusz Wita. Pierwszy raz wykonaliśmy „Halleluja” L.Cohena przy akompaniamencie akordeonu, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy. Na końcu trzy chóry wykonały wspólne pieśni – „Tancuj, tancuj, vykrúcaj..” oraz „Dzieweczko ze Śląska”.
     Po części oficjalnej - koncercie, gratulacjach, odznaczeniach oraz wręczeniu kosza polskich smakołyków - udaliśmy się na czeski obiad oraz pyszne wypieki klimkowickich chórzystek. Były również wspólne śpiewy w różnych językach, tańce i oczywiście winko - bile i rude.
     W następnym dniu zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem Ostrawę, która znajduje się zaledwie 20 km od Klimkovic. Wjechaliśmy na wieżę widokową Nowego Ratusza, z której rozpościerał się widok na Stare Miasto, piękne zakola Ostrawicy oraz okolice Ostrawy. Staszek – nasz zaprzyjaźniony fotograf i kamerzysta zrobił nam kilka zdjęć grupowych na placu Jana Prokeša, przy którym stoi Nowy Ratusz. Mieliśmy też okazję zobaczyć bogatą w zabytki dawną Morawską Ostrawę. Na Starym Rynku była chwila przerwy, w czasie której zjedliśmy obiad.
     Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie kompleksu na dawnym terenie kopalń Witkowice Dolne składającego się z nieczynnej kopalni węgla, koksowni i huty stali. Podzieleni na dwie grupy – „kaski niebieskie” i „kaski białe” - zwiedziliśmy dolną część kompleksu, a następnie wjechaliśmy szklaną windą na Bolt Tower – punkt widokowy na Wielkim Piecu nr 1, wysokim na kilkadziesiąt metrów. Wjechanie, a potem wejście na ten najwyżej położony punkt geograficzny w Ostrawie wymagało jednak od niektórych trochę odwagi... Dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy z samego szczytu podziwiać Ostrawę oraz pobliskie Beskidy i przy okazji poopalać się.
     Pobyt u południowych sąsiadów był bardzo udany zarówno pod względem śpiewaczym, jak również turystycznym. Najważniejsze było jednak zacieśnienie kontaktów z klimkowickim chórem, z którym przyjaźnimy się już 25 lat.

   /A.K./
Zapraszamy do galerii zdjęć »»P. Elżbieta Krusz ze statuetkąMiędzynarodowa Nagroda im. S.Moniuszki 2016 dla P. Elżbiety Krusz
8.10.2016

W dniu 8 października br. Pani Dyrygent Chóru Harmonia z Mikołowa, Elżbieta Krusz została laureatką XXI Międzynarodowej Nagrody im. S.Moniuszki 2016. Nagroda przyznawana jest pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy za wybitne zasługi dla społecznego ruchu muzycznego oraz za dokonania w budowaniu trwałych wartości etycznych, których źródłem jest piękno pieśni i tradycji muzykowania na Śląsku. Wręczenie statuetek Nagrody odbyło się podczas Drugiego Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego „Cantus” im. J.Świdra w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jesteśmy bardzo dumni z wyróżnienia naszej Dyrygentki. Przypomnijmy, że dyrygentem chóru została w 1994r. i od tego czasu nieprzerwanie kieruje Harmonią. Jeszcze raz gratulujemy!

   /A.P./


dyplom
Wręczenie nagrody Wręczenie nagrody Wręczenie nagrody  Wizyta Chóru South Bucks z Londynu
   22-24.09.2016

     W dniach 22-24 września gościliśmy chór South Bucks z Londynu. Utrzymujemy kontakty z chórami z wielu krajów, jednak po raz pierwszy udało nam się przyjąć chór angielski. Chór South Bucks jest chórem bardzo licznym, liczy ponad 100 członków, do Polski przyjechało 34 przedstawicieli chóru. Dyrygentem jest Ian Ledingham, wykładowca Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie oraz jeden z najlepszych organistów w Wielkiej Brytanii. Punktem kulminacyjnym całej wizyty był koncert, który odbył się w Bazylice św.Wojciecha. Każdy chór zaprezentował kilka utworów, a na końcu wspólnie wykonaliśmy IV część „Deutsche Requiem” Brahmsa oraz „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Haendla. Wykonanie tych dwóch wspaniałych utworów, w tak dużym składzie, było przeżyciem niesamowitym i niezapomnianym. Czuliśmy to już na wspólnej próbie. Akompaniatorem naszego chóru był nasz niezastąpiony Romuald Gizdoń, Chór South Bucks natomiast śpiewał przy akompaniamencie swojego Dyrygenta, który pełnił te dwie funkcje jednocześnie. Solistami byli Magdalena Czarnecka oraz Benon Maliszewski. Słowo wiążące należało do Maryli Gasz. Dziękujemy za gościnność ks. Proboszczowi Mirosławowi Godźkowi.

     Innym muzycznym wydarzeniem były warsztaty muzyczne, na które zaprosiliśmy młodzież z mikołowskich liceów. Wspólnie nauczyliśmy się 3 utworów. Dziękujemy młodym, którzy przyszli. To była nie tylko lekcja śpiewu, ale również nauka języka. Młodzież w ramach podziękowania za wspólnie spędzony czas, dała każdemu malutki upominek. Anglicy byli bardzo zaskoczeni i szczęśliwi.

     Oczywiście oprócz muzyki, było również zwiedzanie. Zobaczyliśmy Ogród Botaniczny w Mikołowie. Pan Dyrektor Paweł Kojs przygotował prelekcje o ogrodzie, a potem nas po nim oprowadził. Zaskoczeni byliśmy tym, ile pytań zadawali Anglicy. Wszystko ich ciekawiło. Zwiedziliśmy Bazylikę w Mikołowie i Stary Kościół, tutaj również nasi goście mieli zapewnione oprowadzanie języku angielskim przez ks. Sławka Tyburskiego.

     Pojechaliśmy do kopalni Guido w Zabrzu. Wywarła ona na Anglikach niesamowite wrażenie. Mówili nam, że myśleli, że będziemy tylko oglądać zdjęcia, że nie będziemy zjeżdżać tak głęboko. A tu pył, hałas maszyn, brud i ciemność… Zaraz po kopalni pojechaliśmy do „innego świata”, do siedziby NOSPR-u w Katowicach. Bardzo żałowaliśmy, że nie było w tym czasie żadnego koncertu, ale przynajmniej mogliśmy zwiedzić budynek. Przewodnik oprowadził nas po foyer, dużej sali koncertowej, sali kameralnej oraz zobaczyliśmy miejsca za kulisami. Warto było tam być razem z naszymi gośćmi, aby zobaczyć, jakie wrażenie wywarła na nich sala koncertowa. Mówili nam, że mamy ogromne szczęście, że w sąsiednim mieście mamy taką wspaniałą salę. Nikt z nas nie zaprzeczył:)

     Ostatniego dnia pojechaliśmy do Pszczyny, tam zobaczyliśmy żubry, przeszliśmy przez park do zamku i na rynek. Niektórzy w wolnym czasie zwiedzali wnętrza, a inni kontynuowali poznawanie kuchni polskiej. Furorę zrobił żurek w chlebie.

     Aby bardziej zintegrować się z chórem angielskim zorganizowaliśmy dwie kolacje. Pierwsza od razu w dniu ich przyjazdu, po co tracić czas? A druga w sobotę po koncercie, na której przywitał naszych gości Pan Burmistrz Mateusz Handel i wręczył upominki związane z Mikołowem. Oczywiście nie mogło zabraknąć tańców, ani niespodzianki. To było zaskoczenie dla wszystkich, na scenie pojawił się zespół The Beatles! Grażyna Siwiec (główna pomysłodawczyni), Magda Grabowska, Gosia Rupik i Justyna Masłowska wystąpiły jako legendarna grupa z Liverpoolu. Dziewczyny mają talent!

     Nasi goście byli pod ogromnym wrażeniem Polski, Mikołowa i polskiej gościnności. Chcielibyśmy bardzo podziękować za pomoc w organizacji wizyty chóru wszystkim życzliwym osobom, które przyczyniły się do tego, aby ta wizyta byłą wspaniałą przygodą dla naszych gości. Jesteśmy przekonani, że będą dobrze wspominać nasze miasto.

   /A.P./
Zapraszamy do galerii zdjęć cz. I »»

cz. II »»  II Górski Rajd Chóru Harmonia
   22.05.2016

     22 maja odbył się nasz drugi rajd chóralny. W ubiegłym roku po raz pierwszy wspólnie pojechaliśmy na wycieczkę w góry i postanowiliśmy, że będziemy te wspólne rajdy kontynuować. W ubiegłym roku byliśmy na Równicy i Trzech Kopcach Wiślanych, w tym roku wybraliśmy się na Czantorię i Mały Stożek. W rajdzie uczestniczyli nie tylko członkowie chóru, ale również ich rodziny i znajomi, a nawet pies. Staramy wybierać się niezbyt trudne i długie trasy, tak, aby mogły w nich uczestniczyć również osoby, które nie chodzą często po górach. Trasa była wyjątkowo piękna, niesamowite widoki, no i oczywiście wspaniała pogoda. Niech żałują Ci, którzy zostali w domu. Ale zapraszamy znowu za rok, a może wcześniej…

   /A.P./
Zapraszamy do galerii zdjęć »»  Koncert charytatywny na rzecz Hospicjum Cordis
   24.04.2016

     Niedziela 24 kwietnia była dla nas dniem szczególnym. Tego dnia wystąpiliśmy w Kościele św. Anny w Katowicach Nikiszowcu. Nie był to koncert jakich wiele ponieważ dedykowany był Hospicjum Cordis. Hospicjum Cordis jest jednym z największych stacjonarnych hospicjów w Europie, które otacza opieką dzieci i osoby dorosłe cierpiące na chorobę nowotworową i inne przewlekłe schorzenia. Oprócz stałych pracowników w hospicjum pracuje 130 wolontariuszy. Koszty są ogromne, dlatego też z inicjatywy naszych chórzystów Misi i Olka Biernackich zorganizowaliśmy koncert charytatywny, po którym wolontariuszki z hospicjum zbierały datki na potrzeby jego działalności.
     Cieszymy się, że mogliśmy choć trochę wesprzeć hospicjum. Koncert zgromadził sporą publiczność, chyba też ze względu na charakter muzyki, którą wykonywaliśmy, a mianowicie śpiewaliśmy utwory gospel i negro spirituals, które zawsze cieszą się dużą popularnością. W koncercie towarzyszył nam zespół naszego stałego akompaniatora – Romka Gizdonia, a dyrygowała oczywiście nasza niestrudzona Pani Dyrygent – Elżbieta Krusz. Koncert poprowadziła Aleksandra Hanus. Przed koncertem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w mszy świętej odprawionej z okazji 35-lecia wspólnego życia Misi i Olka Biernackich, którym jeszcze raz życzymy kolejnych razem spędzonych lat. Tam również wykonaliśmy kilka utworów.

   /A.P./


podziekowanie od hospicjum


  Koncert w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Mikołowie
   1.02.2016

     1 lutego br. chór Harmonia wystąpił z koncertem kolędowym w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Mikołowie prowadzonym przez Siostry Boromeuszki. Koncert był wydarzeniem bardzo wzruszającym zarówno dla pacjentów jak i dla nas, chórzystów. Wśród pacjentów spotkaliśmy naszego byłego kolegę z chóru. Zaprezentowaliśmy kolędy tradycyjne oraz te mniej znane szerokiej publiczności. Te pierwsze wywołały bardzo żywą reakcję ze strony słuchaczy. Większość z nich śpiewała razem z nami. Wystąpiliśmy tam po raz pierwszy, ale z całą pewnością nie ostatni. Już zostaliśmy zaproszeni na kolejne koncerty, nie tylko kolędowe.

   /A.P./
Zapraszamy do galerii zdjęć »»  I Ogólnopolski Festiwal Chóralny "Cantus" im. Józefa
  Świdra w Katowicach

   10.10.2015

Udało się! Mamy 1 miejsce!

     10 października uczestniczyliśmy w I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym "Cantus" im. Józefa Świdra w Katowicach zorganizowanym przez Śląski Związek Chórów i Orkiestr. Przesłuchania odbywały się w budynku Biblioteki Śląskiej. Wykonaliśmy następujące utwory: "Kto szuka Cię", "Missa Brevis" oraz "Pieśń" do słów Jana Kochanowskiego. Wszystkie utwory zostały skomponowane przez Józefa Świdra. Oceniało nas jury w następującym składzie: prof. Aleksandra Paszek-Trefon - Akademia Muzyczna Katowice, ks. prał. prof. Antoni Reginek - Uniwersytet Śląski, kapelan śpiewaków i muzyków Śląska, prof. Alojzy Suchanek - Uniwersytet Śląski Instytut Muzyki w Cieszynie oraz Eleonora Sładkowska - ZG Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Obecna była również córka kompozytora Pani Magdalena Świder – Śnioszek, która podczas koncertu galowego wspominała swojego ojca.

     Po przesłuchaniach odbył się koncert galowy 105-lecia Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz 90-lecia Diecezji Katowickiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego. W ramach koncertu galowego odbył się także koncert laureatów I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego „Cantus” im. Józefa Świdra. Tym razem uczestnicy festiwalu i zaproszeni goście udali się do sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Przypomnijmy, że jest to jedna z najlepszych sal koncertowych w Polsce zaprojektowana przez znanego architekta Tomasza Koniora. Mikołowianie, którzy uczestniczą w koncertach w ramach Mikołowskich Dni Muzyki, doskonale znają tą salę, gdyż co roku jeden z koncertów ma miejsce właśnie na tej scenie. Było to dla nas wielkie przeżycie móc stanąć na scenie tak wspaniałej sali i zaśpiewać. Zostaliśmy poproszeni o wykonanie 3-częściowego utworu "Missa Brevis" z naszego repertuaru konkursowego.

     Jednak cały koncert rozpoczął się od wystąpienia Prezesa ZG ŚZChiO – Romana Warzechy i odznaczenia Sztandaru ŚZChiO Odznaką Złotą z Brylantem. Potem wystąpiła z krótkim koncertem Orkiestra Dęta KWK „Knurów”, a następnie przewodnicząca jury odczytała protokół z obrad i ogłosiła zwycięzców Festiwalu. Bardzo się cieszymy ze zdobycia 1 miejsca, które zajęliśmy ex-aequo z chórem Lutnia z Chorzowa. Grand Prix Festiwalu zdobył chór młodzieżowy "Resonans con tutti" z Zabrza. Bardzo im gratulujemy. Teraz pracujemy dalej, bo przed nami kolejne wyzwanie – "Requiem solemne" M.Haydna, na które wszystkich serdecznie zapraszamy (szczegóły w zakładce "Aktualności").

   /A.P./
Zapraszamy do galerii zdjęć »»  Warsztaty muzyczne - Wisła
   3-4.10.2015

     Nasz kolejny sezon rozpoczęliśmy od ciężkiej pracy. Najpierw przygotowywaliśmy koncert "Gospel i nie tylko", który odbył się 27 września i był jednocześnie podziękowaniem dla P.Wiesławy Sochy za wiele lat pracy jako Prezes Chóru. Weekend 3 i 4 października spędziliśmy na warsztatach muzycznych w ośrodku Ogrodzisko w Wiśle Malince. Jak zwykle na warsztatach, które są już naszą tradycją, ćwiczyliśmy, ćwiczyliśmy i jeszcze raz ćwiczyliśmy. Jednak tym razem warsztaty rozpoczęły się inaczej. Zaczęliśmy od wysłuchania Mikołowianina Tymoteusza Biesa, którego występ rozpoczynał XVII Konkurs Chopinowski. Trzymamy za niego kciuki. Przy okazji możemy się pochwalić, że parę lat temu wystąpił na jednym z naszych koncertów.
     Głównym celem naszego wyjazdu było przygotowanie się do Ogólnopolskiego Festiwalu "Cantus" im. J.Świdra, w którym bierzemy udział już 10 października. Oprócz utworów na Festiwal, przypominaliśmy sobie "Requiem" M.Haydna, które zamierzamy wykonać 8 i 15 listopada. Warsztaty to czas, aby więcej czasu poświęcić na ćwiczenia w grupach. Czas jest więc wykorzystany maksymalnie.
     Oczywiście nie samymi ćwiczeniami człowiek żyje, więc wieczorem po kolacji mieliśmy trochę czasu aby wspólnie… pośpiewać. Tego nigdy nie za wiele. Mieliśmy też trochę czasu, aby wykorzystać wspaniałą pogodę i w sobotę po obiedzie wjechaliśmy na Cieńków i poszliśmy zobaczyć skocznię narciarską. To była tylko krótka przerwa, bo dużo pracy było jeszcze przed nami. Trzymajcie kciuki 10 października. Zobaczymy jakie będą efekty naszej pracy.

   /A.P./
Zapraszamy do galerii zdjęć »»  Koncert muzyki gospel...
   27.09.2015

     W niedzielne popołudnie, 27 września, koncertem muzyki gospel w Mikołowskim Domu Kultury rozpoczęliśmy kolejny sezon naszej działalności. Pomysł wykonania tego rodzaju muzyki zrodził się
w nas pod wpływem warsztatów gospel prowadzonych przez Kena Burtona wiosną tego roku, w których uczestniczyło kilkunastu chórzystów HARMONII. Wrócili zachwyceni, rozśpiewani i … z nutami. Poza tym chór już wcześniej miał w swoim repertuarze pieśni gospel, które mieliśmy okazję również zaprezentować. Płynęła więc muzyka: to radosna, to refleksyjna, poruszająca serca nasze i – co mogliśmy zaobserwować - naszej kochanej licznie zgromadzonej Publiczności; muzyka wykonywana na chwałę Stwórcy.

  ...i nie tylko

     Był jeszcze jeden powód naszego z Państwem spotkania . Tym koncertem chcieliśmy podziękować naszej byłej Pani Prezes – Wiesławie Socha - za jej prawie dwadzieścia lat „prezesowania” w HARMONII, za oddany czas, za żmudną pracę , jak również za oddawanie cząstki siebie chórowi przez całe dorosłe życie. Na tę okoliczność powstał żywiołowy utwór kilkuzwrotkowy na melodię pieśni harcerskiej „Jak dobrze nam zdobywać góry” ze słowami napisanymi przez Janeczkę Wieczorek, zachęcający Wiesię do dalszego śpiewania i wyrażający nasze do niej uczucia. Padło wiele ciepłych słów, były kwiaty, gratulacje.

     Cel i ideę koncertu pięknie ubrała w słowa prowadząca – „nasza Maryla” czyli Maria Gasz, śpiewowi towarzyszył zespół instrumentalny pod kierownictwem „naszego Romka”, czyli Romualda Gizdonia, a za pulpitem dyrygenckim stanęła jak zawsze „nasza Ela”, czyli Elżbieta Krusz.

Przed nami dalsze wyzwania, o zupełnie innym charakterze, ale my…. kochamy wyzwania:)

   /Gocha/
Zapraszamy do galerii zdjęć »»

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów koncertu »»  Zakończenie sezonu artystycznego 2014/2015 - ognisko   chóralne
   24.06.2015

     24 czerwca zakończyliśmy nasz kolejny sezon artystyczny. Zamiast ostatniej próby spotkaliśmy się na ognisku w ośrodku YNZLA w Łaziskach. Główny organizator i pomysłodawca imprezy, Pan Prezes Heniek Wycisło rozpoczął bardzo oficjalnie, od przywitania wszystkich i podziękowania Pani Dyrygent za pracę z chórem. I to był koniec części oficjalnej.
     Część mniej oficjalna rozpoczęła się turniejem piłki siatkowej, na boisku do piłki plażowej. Były 4 drużyny, każda po 6 osób, sędzia, punkty, nagrody, czyli to co na każdym turnieju musi być.
W zwycięskiej drużynie znaleźli się Pani Dyrygent i Pan Prezes. Jakżeby mogło być inaczej :). Potem były śpiewy, ognisko, grill, kiełbaski, grillowany karczek, pieczony chleb, sałatki i słodkości, ale oczywiście również różne zabawy. Odpowiedzialny za program artystyczny Krzysiek Graca, zaproponował, aby każdy głos przygotował jakiś krótki występ. Soprany wykorzystały znaną piosenkę "Śpiewać każdy może" i zaprezentowały go w różnych aranżacjach, alty popisały się twórczością Magdy Grabowskiej, a basy, no cóż…. stroje, instrumenty i kilka utworów o chórze specjalnie napisanych na tę okazję. Możecie to zobaczyć w naszej galerii ze zdjęciami. Bawiliśmy się do g. 23.00, ale gdyby nie była to środa, na pewno zabawa przeciągnęłaby się.
     Mamy nadzieję, że następny rok również zakończymy podobną imprezą. Tymczasem – przerwa wakacyjna. Próby zaczynamy w połowie sierpnia. Zapraszamy wszystkich chętnych. Może ktoś nowy do nas dołączy.

   /A.P./
Zapraszamy do galerii zdjęć cz. I »»

cz. II »»Równica I Rajd Górski Chóru Harmonia
17.05.2015

No i udało się! I Górski Rajd Chóru HARMONIA odbył się! Na starcie, tj. na dworcu PKP w Tychach stawili się sami "górscy zapaleńcy". Pojechaliśmy do Ustronia, a stamtąd weszliśmy na Równicę. Oczywiście nie mogło się obyć bez śpiewania w plenerze. Na górze był czas na krótki posiłek (ciasto, pierogi, piwo z miętą:)) i wyruszyliśmy w dalszą trasę, na Górę Orłową i dalej na Trzy Kopce Wiślańskie. Potem czekało już nas tylko zejście do Wisły na obiad i małe co nieco.
     Pogoda była idealna. Akurat na górskie wędrówki, nie za ciepło, ale słonecznie. A prognozy nie były zachęcające. Ci, którzy się nimi zasugerowali i zostali w domu, mogą żałować. Mamy nadzieję, że takie rajdy staną się impreza cykliczną, chętnych chyba nie będzie brakowało.

   /A.P./
Zapraszamy do galerii zdjęć »»Ken Burton podczas warsztatów gospel Warsztaty gospel z Kenem Burtonem
29.04. - 01.05.2015

Okazuje się, że dla niektórych z nas dwie próby tygodniowo, to za mało. Chcemy śpiewać więcej i lepiej. 13 osób z naszego chóru uczestniczyło w warsztatach gospel prowadzonych przez Kena Burtona - kompozytora, dyrygenta chórów i orkiestr, wokalistę, instrumentalistę, muzyka sesyjnego i nauczyciela. Warsztaty odbywały się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Ken okazał się wspaniałym nauczycielem i dyrygentem. Przez dwa i pół dnia zajęć zdołał nauczyć 280 – osobowy chór jedenastu pieśni gospel (w tym jedna napisana przez Kena do nokturnu Es-dur Chopina).
     Największym jednak przeżyciem dla nas był udział w koncercie finałowym, który miał miejsce w sali NOSPR-u w Katowicach, najpiękniejszej i najlepszej sali koncertowej w Polsce. Nie jesteśmy w stanie opowiedzieć jakie towarzyszyły nam emocje, gdy wychodziliśmy na scenę i stanęliśmy przed 1800 – osobową publicznością. A wśród widzów również była nasza Pani Dyrygent i Pani Prezes. Koncert wszystkim bardzo się podobał, były bisy i owacje na stojąco. Mamy ogromną nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się uczestniczyć w takim wydarzeniu.

   /A.P./
Zapraszamy do galerii zdjęć »»

Zapraszamy do obejrzenia koncertu finałowego »»[1]  [2]  [3] 

powrót na górę strony